KORONAWIRUS I HIGIENA NA FIZJOTERAPII

Mnie się jeszcze nie zdarzyło, żeby z powodu obawy przed koronowirusem rodzice nie przyszli na umówione zajęcia, lub odwołali moją u nich wizytę.  Ale to pewnie kwestia czasu. Chciałam Wam dzisiaj powiedzieć jak powinna przebiegać wizyta u fizjoterapeuty z punktu widzenia zasad higieny, nie tylko teraz gdy mamy realne zagrożenie, ale zawsze!

Zarówno z punktu widzenia rodzica, jak i terapeuty.

ZDROWIE DZIECKA

Na zajęcia przychodzimy zdrowi, zarówno opiekun jak i dziecko, każda infekcja (w tym również katar) jest zagrożeniem zarówno dla Waszego dziecka (bo organizm walczy z infekcją, a ostatnią rzeczą jakiej potrzebuje to dodatkowe fizyczne i psychiczne obciążenie podczas rehabilitacji) dla terapeuty, oraz innych dzieci, które  terapeuta ma pod opieką.

     Przykład: na 8.00 rano jadę do 3 letniej dziewczynki, która okazuje się, że ma katar i trochę pokasłuje, ale lekarz zapewnił rodziców, że na pewno nie zaraża i może uczestniczyć w zajęciach rehabilitacji, dlatego nie dzwonili.

     Na 10.00 mam wizytę u 8 miesięcznej dziewczynki, która jest wcześniakiem z 23 tygodnia ciąży, każda infekcja u niej wiążę się z prawdopodobieństwem hospitalizacji, każda infekcja, z którą musi sobie poradzić jej organizm jest stratą czasu dla jej rozwoju ruchowego, który i tak już jest mocno opóźniony. Pomimo zachowania środków ostrożności, o których poczytacie poniżej, istnieje ryzyko zarażenia  – nigdy go nie wyeliminujemy do końca.

     Zakładając, że obie wizyty się odbyły, mamy sytuację kiedy 3 letnia dziewczynka będzie prawdopodobnie dłużej wychodziła z infekcji ponieważ organizm skupia się na walce z infekcją, a nie na tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Dziewczynka będzie marudna, a współpraca z trzylatką w takim stanie, jest zdecydowanie mocno utrudniona. Terapia na pewno nie będzie tak skuteczna jak by mogła być.  No i mamy zdecydowanie podwyższone ryzyko zarażenia kolejnych dzieci , z którymi mam zajęcia. Ani ja, ani przede wszystkim rodzice każdego z tych dzieci, na pewno nie będą szczęśliwi z tego faktu. Nikt w tej sytuacji nie wygrywa, nikt nie ma lepiej. Nie licytujmy się, kto jest bardziej chory, ani kto bardziej potrzebuje terapii. Spróbujcie postawić się na miejscu każdego z tych rodziców, jeśli tylko macie choć trochę empatii to zrozumiecie, że nie warto ryzykować. Zdrowiem swojego dziecka, swoim zdrowiem i innych.

ZDROWIE FIZJOTERAPEUTY

To samo dotyczy nas fizjoterapeutów, jeśli jesteśmy chorzy, to odwołujemy zajęcia, żeby nie narażać dzieci i ich opiekunów na zachorowanie. Macie prawo zapytać czy fizjoterapeuta jest w pełni zdrowy.

Nikogo to nie powinno dziwić ani obruszać.

HIGIENA PODCZAS ZAJĘĆ NA WIZYCIE DOMOWEJ

  1. Pacjent lub jego rodzice powinni zapewnić dostęp do ciepłej bieżącej wody, mydło, jednorazowe ręczniki i w razie konieczności (a teraz takie są) środki do dezynfekcji rąk.
  2. Fizjoterapeuta powinien mieć swój zestaw do dezynfekcji rąk w razie braku na miejscu
  3. Podczas wizyty domowej, fizjoterapeuta powinien umyć ręce i je zdezynfekować przed dotknięciem dziecka oraz po zakończeniu terapii.
  4. Terapeuta powinien przebrać się do prowadzenia świadczenia rehabilitacyjnego w domu pacjenta oraz po jego zakończeniu.

Dlaczego?  Bo na ubraniach przynosimy z zewnątrz do domu pacjenta liczne bakterie, które mogą być potencjalnym zagrożeniem, to samo działa w drugą stronę, jeśli terapeuta się nie przebiera po wizycie, to bakterie i wirusy z domu pacjenta przynosi do swojego domu lub domu kolejnego pacjenta.

  1. W razie czynności w obrębię jamy ustnej (np.: masaż orofacjalny), fizjoterapeuta powinien używać rękawiczek jednorazowych
  2. W przypadku niemowląt i małych dzieci ale także dorosłych fizjoterapeuta nie powinien mieć żadnej biżuterii na palcach i nadgarstkach. Pomijając już kwestie bezpieczeństwa – np. ryzyko zadrapania biżuterią to jest to również skupisko bakterii, które trudno jest zwykłym myciem rąk usunąć.
  3. W Przypadku prowadzenia masażu, paznokcie fizjoterapeuty powinny być krótko obcięte.
  4. Jeśli fizjoterapeuta wykorzystuje sprzęty do terapii np. wałek, piłka, to sprzęty te powinny być zdezynfekowane przed każdą wizytą i po niej.

Mam nadzieję, że nikogo z Was nie spotka bezpośredni kontakt z realnym zagrożeniem. Pamiętajcie że zapobieganie jest najskuteczniejszą formą walki z wirusami, dlatego pilnowanie zasad higieny w każdej sytuacji jest koniecznością. Sprawdzanie zasad higieny u innych i ich egzekwowanie jest Waszym obowiązkiem!

Jeśli uważasz że ten post jest ważny i potrzebny – podziel się tymi informacjami z Waszymi znajomymi i rodziną!

Pozdrawiam Was gorąco i życzę zdrowia!

Ewa

 


Czego szukasz?

Bądź poinformowany

Tagi

koronawirus higiena

Ważne

Informacje zamieszczone na mamadastory nie zastępują indywidualnej porady lekarskiej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, prawnej, ani żadnej innej.
Pamiętaj! Odpowiedzialny rodzic regularnie konsultuje stan swojego zdrowia i zdrowia dziecka w specjalistycznych poradniach, a treści zamieszczone w Internecie nigdy nie zastąpią fachowej wiedzy specjalisty.